Tenis Öğrenmek İsteyenlere 6 Youtube Kanalı Önerisi

2018 yazında elime raketi ilk kez aldığımda nereden başlayacağımı pek kestiremiyordum. Basitçe bildiğim tek bir şey vardı: Ekranda izlediğim tenisçiler gibi -evet Federer gibi :)- raketi topla buluşturup, topu o çizgiye göndermek. Daha önce ilgilendiğim spor dallarında görece iyi bir noktaya geldiğim için teniste de istediğim noktaya geleceğime hep inandım.

Kısa bir self-assessmentın ardından başlangıçta hiçbir şekilde bir ücret karşılığında özel ders veya grup dersi almadım. Yalnızca YouTube’u açtım ve araştırmaya başladım. Türkçe kaliteli kaynakların olabileceğine dair umudum çok uzun sürmedi -diğer birçok alanda olduğu gibi teniste de çok yetersiziz ne yazık ki-. İngilizce kaynaklara baktığımda ise okyanusun içine düştüğümü anlamam epey kısa sürdü. Geçen yıllar içinde çok çeşitli kanallara fırsat verdim ve onları kendi kriterlerime göre 5’e indirdim. İşte o bitirim 5’li.


1 – Essential Tennis – Lessons and Instruction for Passionate Players 

Listede kurulma tarihi en eski kanal olan Essential Tennis‘te arayıp da bulamayacağınız bir içerik olacağını sanmıyorum. Ben özellikle kanalın, her seviyeden özel ders verdikleri insanlarla yaptıkları detaylı video serilerini severek takip ediyorum.

2009 yılında kurulmuş kanalın video sayısı 1800‘ün üzerinde. Kanalın toplam görüntülenme sayısı ise 62.229.037.


2 – PlayYourCourt.com

Tenise dair bir şeyler öğrenirken aynı zamanda eğlenceli vakit geçireyim, sık sık güleyim diyorsanız playyourcourt doğru adres. Eğlenceli ikili Nate ve Scott’ın başrolleri paylaştığı bu kanalı izlerken gülmediğim çok az video oldu. Nate’i bir tık daha çok sevdiğimi de belirteyim.

2012 yılında kurulmuş bu kanalın video sayısı 200‘ün üzerinde. Kanalın toplam görüntülenme sayısı ise 3.843.314.


3 – Tennis Evolution – Online Tennis Lessons

Tennis Evolution’un kurucusu Jeff Salzenstein, ATP100’e girmiş, 4 Grand Slam’de de oynamış Amerikalı eski tenişçi. Profesyonel tenis kariyeri ve İngilizcesinin anlaşılabilir olması, Jeff’i takip etmek için iki büyük etken. Kanalda beginner seviyeden advance seviyeye kadar her detaya dair 5-15 dakikalık içerikler bulmak mümkün. Önemsiz ama değerli bir detay: Kendisi, instagram üzerinden soru sorduğumda gayet naif bir şekilde geri dönmüştü.

2010 yılında kurulmuş bu kanalın video sayısı 700‘ün üzerinde. Kanalın toplam görüntülenme sayısı ise 16.779.347.


4 – Top Tennis Training – Pro Tennis Lessons 

2012 yılında kurulmuş kanalın video sayısı 850‘nin üzerinde. Kanalında toplam görüntülenme sayısı ise 51.673.073.


5 – Intuitive Tennis

25 yıllık tenis tecrübesini YouTube üzerinden aktarmaya çalışan Nikola Aracic’in kanalında, tenis tekniğini bütünüyle kapsayan dersleri bulabilirsiniz. Ben bu kanalı sanıyorum ilk Instagram’da görüp sonrasında YouTube’dan takip etmeye başlamıştım. Ara sıra girip bakmak için iyi bir tercih.

2018 yılında kurulmuş kanalın video sayısı 100‘ün üzerinde. Kanalın toplam görüntülenme sayısı ise 6.178.642.


+1 : Çağdaş Ulukan

Eğer İngilizceyle aranız yoksa veya iyi değilse, Çağdaş hocanın kanalı tek alternatif, aynı zamanda kaliteli bir alternatif.

2019 yılında kurulmuş kanalın video sayısı 60‘ın üzerinde. Kanalın toplam görüntülenme sayısı ise 176.674.

Leave a Comment